آخرین اخبار » امید » سیاسی » فراکسیون امید
کد خبر : 6912
دوشنبه - ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۶
جلسه مهم اصلاح‌طلبان در خیابان نصرت؛

حمایت قاطع از نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری

اصلاح طلبان نیوز _ خیابان نصرت تهران شب گذشته شاهد یکی از مهمترین تصمیمات سیاسی ایران بود.زعمای اصلاح‌طلب به مانند یک‌شنبه‌های هفته‌های اخیر گرد هم آمدند اما این بار قرار نبود شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به تصویب برنامه‌های شورا برای دو انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها یا ارائه گزارش کارگروه‌ها بسنده کند بلکه قرار شد در جلسه فوق العاده آغاز گام سوم را با حمایت از کاندیدای واحد خود اعلام کند.

جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با ریاست دکتر عارف آغاز شد و با اعلام دستور جلسه اعضا به بیان نقطه نظرات خود پرداختند .اگر تجمیع نظرات اعضا حمایت از تداوم ریاست جمهوری حسن روحانی بود اما انتقادهای خود را از برخی عملکردهای دولت مطرح کردند بویژه در ارتباط با مسائل اقتصادی.موضوع کاندیدای در سایه نیز مطرح شد اینکه نمی‌توان مانع کاندیداتوری دیگر افراد شد ولی باید مکانیزمی طراحی شود که در صورت نامزدی یک یا چند کاندیدای اصلاح طلب در نهایت به نفع کاندیدای واحد کناره گیری کنند.مباحث دو ساعته و نیم جلسه شورای عالی اصلاح طلبان در نهایت با رأی قاطع اعضا به نامزدی حسن روحانی از سوی این شورا منتج شد. البته انتقادهای مطرح شده نیز به  قرار است  به روحانی منتقل شود.خبر اعلام حمایت شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از نامزدی حسن روحانی را محمدرضا عارف پس از جلسه طولانی شورا به خبرنگاران اعلام کرد.خبرنگاران منتظر دیده شدن دود سفید از جلسه شورای عالی بودند که وقتی این جمله را به عارف گفتند ،رئیس شورای عالی اصلاح طلبان نیز با خنده به آنها گفت:«شما دود سفید را ندیدید؟!» به گفته عارف، جلسه شورای عالی اصلاح طلبان در امتداد جلسه هفته گذشته شورا  برقرار شده بود. چرا که در آن نشست،اعضا به تصمیم گیری نرسیده بودند. اما در نشست شب گذشته، که با حضور اکثریت اعضا تشکیل شده بود،بعد از شنیدن نقطه نظرات مختلف،حمایت از روحانی در دستور کار شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان قرار گرفت.

عارف در ابتدای نشست خود با خبرنگاران گفت: گفتمان اصلاحات به عنوان یک گفتمان اصیل که در صحنه‌های انقلاب و در صحنه‌های سیاسی مورد اقبال بود، در دهه ۹۰ رویکرد جدیدی را در نظر گرفت که براساس واقعیـت‌ها و توجه بیش‌تر از گذشته به منافع ملی بود.

او افزود: با رویکرد جدید در انتخابات ۹۲ شرکت کردیم و کاندیدای ما در روزهای آخر به نفع روحانی کنار کشید و یک نتیجه ارزشمندی را در گام اول گرفتیم. در همان روزهای حادثه ۲۴ خرداد استمرار این رویکرد در دستور کار قرار گرفت. راهبرد ما حمایت از روحانی شد و هدف‌گذاری دوم، اسفند ۹۴ بود که در این مسیر گام دوم را بهتر از گام اول برداشتیم.

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه دستاورد گام دوم تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری برای فرماندهی این جریان بود، گفت: نتیجه‌آن انتخابات سال ۹۴ بود. استمرار این رویکرد در گام سوم انتخابات اردیبهشت ۹۶ است.

او گفت: چندین ماه ارزیابی و آسیب‌شناسی عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری در دستور کار قرار گرفت و ادامه کار این شورا برای راهبردی جریان اصلاحات به تصویب رسید. در گام سوم چه کنیم؟ با تحلیل دولت روحانی به این نتیجه رسیدیم که از ادامه فعالیت دولت یازدهم باید حمایت کنیم.

روحانی به اتفاق آرا نامزد جریان اصلاحات شد

عارف یادآور شد: یک کارجدی را در دو ماهه گذشته انجام دادیم. ابتدا  هیات رییسه شورای عالی با روحانی دیدار و بحث‌های خوبی داشتیم و بعد با نماینده یا نمایندگان ایشان دیدار داشتیم و در نهایت کمیته سه نفره از شورا مأمور شد با نمایندگان روحانی بحث و در مورد اشتراکات به نقطه اشتراک برسیم.

او خاطرنشان کرد:در جلسه یکشنبه شب، جلسه فوق‌العاده شورای عالی را داشتیم و در هفته گذشته بحث نامزد جریان اصلاحات مطرح بود اما ابهاماتی وجود داشت تا در این جلسه این مباحث بررسی شود. در این جلسه همه اعضا حضو داشتند و تصور می‌شد جلسه کوتاهی باشد اما دو ساعت و ربع طول کشید و همه نقطه نظرات خود را مطرح کردند و در نهایت بعد از پیشنهادات مختلف رأی‌گیری کردیم و در نهایت آقای روحانی به اتفاق آرا نامزد جریان اصلاحات شد.

در مورد نامزد پوششی در شورای عالی تصمیم‌گیری نشد

عارف تاکید کرد: امروز ما جلسه فراکسیون امید با‌ آقای روحانی را خواهیم داشت. بعدازظهر جلسه شورای استان‌ها را خواهیم داشت و درباره چگونه عمل کردن در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری کار می‌کنیم تا حرکت جدی برای انتخابات را آغاز کنیم. البته تا زمان تبلیغات قانونی کاری نخواهیم کرد اما بسترها را ایجاد خواهیم کرد.

او در پاسخ به سوالی در مورد نامزد پوششی جریان اصلاحات گفت: قطعاً ما نمی‌توانیم هیچ فردی را از کاندیدا شدن منع کنیم. حتی نزدیک‌ترین دوستان اگر خود را صالح و توامند می‌دانند کاندیدا می‌شوند. گروهی نظرش این است که ما نباید کاندیدا داشته باشیم در مقابل دوستانی می‌گویند جریان اصلاحات بزرگ است و ما باید چهره‌ای معرفی کنیم. در جلسه امروز در این بار تصمیم‌گیری نکردیم و قبل از ثبت‌نام نامزدها نظر شورای عالی سیاست‌گذاری را درباره نامزد پوششی به طور رسمی اعلام خواهیم کرد.

یاد ندارم انتخاباتی برگزار شده باشد و ما مورد تخریب قرار نگیریم

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: ما رویکردی را از سال ۹۲ شروع کردیم که مسئولیت‌پذیری است و  اگر در شرایطی خردجمعی نظری گرفت، بر اساس آن عمل کنیم. مرجع تصمیم‌گیری‌کننده در جریان اصلاحات شورای عالی است که نظر این شورا حضور با یک نامزد در جریان انتخابات است.

او درباره برنامه اصلاح‌طلبان برای مواجهه با تخریب‌ها علیه روحانی عنوان کرد: البته ما عادت کردیم و یاد ندارم انتخاباتی برگزار شده باشد و ما مورد تخریب قرار نگیریم حتی در انتخابات گذشته به لیست انگلیسی متهم شدیم. ما می‌خواهیم برنامه‌های خود را مطرح کنیم و سعی داریم درباره دستاوردهای دولت روحانی در سخنرانی‌ها مردم را آگاه کنیم. ما نقدهای جدی داریم و امیدواریم با طرح نقدها کارایی ما بیشتر شود.

ستاد اصلاح‌طلبان و روحانی در تهران یکی است

عارف در پاسخ به سوالی در مورد ستادهای انتخاباتی روحانی گفت:‌ ستاد آقای روحانی ماموریتش انتخابات ریاست جمهوری است. ممکن است در استان‌ها ما با روحانی یک ستاد داشته باشیم و یک ستاد مستقل هم برای شورای عالی و اکثراً استان‌ها به این شکل است که در یک ستاد هم دولت و هم حامیان دولت باشند. سناریوی دیگر است که دو ستاد جدا اما مشترک با هم همکاری کنند. بنظرم باید این مساله را به عهده خود شوراها بگذاریم.

او گفت: در شهر تهران احتمالاً یک ستاد بزنیم. ستاد روحانی و اصلاح‌طلبان در شهر تهران یکی خواهد بود که در این ستاد هم اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری هم نمایندگانی از فراکسیون امید و هم اعضای ستاد روحانی خواهند بود.

مردم پاسخ عملکرد یک‌سویه صدا و سیما را پای صندوق‌های رأی می‌دهند

عارف در پاسخ به ایلنا درباره برنامه‌های صداوسیما در تخریب دولت و تریبون دادن به نامزدهای احتمالی جریان اصولگرا یادآور شد: توقع ما این است که رسانه ملی واقعاً ملی بماند. از آنها توقع داریم که عملکرد یک سویه خود را در عرصه‌های سیاسی قبل حتی انتخابات ۹۲ و یا حتی شب‌های ۹۴ بازنگری کنند. رسانه ملی در جایگاه منافع ملی عمل کند و به سمت یک جریان میل پیدا نکند و اگر هم چنین میلی پیدا کنند مردم در انتخابات پاسخ آنها را خواهند داد.

هرگز به سمت تخریب نمی‌رویم

او در پاسخ به این سؤال که اگر بخواهید در جلسه فردا نقد صریحی را به رییس جمهور درباره مطالبات بدنه اجتماعی جریان اصلاحات بگویید، نقد شما چه خواهد بود، گفت:  راهبرد ما نقد منصفانه است و هرگز به سمت تخریب نمی‌رویم. ما دولت داشتیم و مشکلات را می‌دانیم و بنا نداریم از دور بگوییم لنگش کن. می‌خواهیم نقد درون گروهی و مؤثر باشد.