رفتن به بالا
 • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
 • الخميس ۰ محرم ۱۴۳۹
 • 2017 Thursday 21 September

  نرخ ارز امروز

  USD دلار آمريکا 33,530 ریال
  GBP پوند انگليس 45,337 ریال
  CHF فرانک سويس 34,887 ریال
  AED درهم امارات متحده عربي 9,129 ریال
  JPY100 يکصد ين ژاپن 30,071 ریال
  CAD دلار کانادا 27,307 ریال
  TRY لير ترکيه 9,613 ریال
  AUD دلار استراليا 26,876 ریال
  AMD100 يکصد درام ارمنستان 7,010 ریال
  CNY يوان چين 5,105 ریال
  EUR يورو 40,266 ریال
Tehran Fair
۶۶(°F)
Wind ۵(mph)
Pressure ٢۶.٠۵(in)
Visibility ۶.٠(mi)
UV Index 0-Low
Humidity ٢۶.٠۵(in)
روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

چرا حاکمان خلیج فارس از موبایل قدیمی استفاده می کنند؟

همانطور که اسناد ویکی لیکس فاش کرده است بیشتر شبکه های اجتماعی از فیسبوک و توییتر و واتساپ و غیره امن نیستند و می توان به آنها نفوذ کرد و دیگر هیچ راز و مساله شخصی پنهان نمی ماند.

اصلاح طلبان نیوز _ روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت: سردبیر این روزنامه یعنی روزنامه «رأی الیوم» در دیدارهایش با مسئولان بلندپایه کشورهای حاشیه خلیج فارس (ببخشید که نام آنها را به دلیل امانتداری ذکر نمی کنیم) و پیش از آن که در نتیجه موضع گیری اش به دلیل جنگ یمن مورد تحریم قرار گیرد، ملاحظه کرد که آنها از موبایل هایی از نوع بسیار قدیمی و از نوع«نوکیا» استفاده می کنند و از هیچ کدام از موبایل های هوشمند جدید استفاده نمی کنند؛ امری که باعث تعجب و شگفتی اش شد؛ این غیرعاقلانه است که این حاکمان یا وزرای شان توانایی خرید موبایل های پیشرفته هوشمند را نداشته باشند این در حالی است که خزانه های کشورهای شان ده ها یا صدها میلیارد دلار از آن سریز کرده است، ناگزیر در این مساله«رازی»است که باید به دنبال تفسیر این پدیده بود.

زمانی که این مساله را با نخستین متخصصان دستگاه های ارتباطی دیجیتالی مطرح شد، پاسخ این بود که این موبایل ها قدیمی هستند و نفوذ به آنها و تجسس علیه شان دشوار است، دقیقا برعکس موبایل های مدرن و پیشرفته است که می توان برای جاسوسی از صاحب شان،مکالمه هایش،تحرکاتش و چه بسا حتی تصویربرداری از او در اتاق خوابش مورد استفاده قرارشان داد.

شاید تصویر واضح تر شد زمانی که اسنادی که پایگاه اینترنتی ویکی لیکس فاش کرد شیوه کار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا«سیا» و اقدامش برای جاسوسی بر همه هم پیمانانش و برخی از شهروندان و مسئولان بلندپایه آمریکایی را نه فقط از طریق موبایل های آنها بلکه از طریق دستگاه های تلویزیون های آنها و هر گونه دستگاه الکترونیکی که در اختیار دارند را نشان داد.

«جولیان آسانژ» موسس ویکی لیکس اهمال و سهل انگاری آژانس جاسوسی آمریکایی را به دلیل آن که اجازه داد این نفوذ صورت گیرد، محکوم کرد و گفت که این آژانس شکاف بزرگی را برای هک کردن و دزدی این اطلاعات و دستیابی به بسته ای از اسناد که تعدادشان ده ها و صدها هزار سند است،به وجود آورده است. وی این کار را تاریخی دانست که کار فاجعه بار سیا را رسوا می کند و نیز بی کفایتی اش را نشان می دهد و نیز نشان می دهد که اطلاعات بسیار مهم را به شکل یک بارگی و در یک مکان ذخیره کرده است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور جدید آمریکا این فرصت را برای ادامه حمله اش به دستگاه امنیتی و اطلاعاتی آمریکا که هرگز وی را دوست ندارد، غنیمت شمرد و این گونه توصیف اش کرد که از دستگاه های جاسوسی و شیوه های ذخیره اطلاعات استفاده می کند که زمان آنها سپری شده و کهنه شده اند.

درباره نقش ویکی لیکس و درز دادن اطلاعات بسیار سری بعد از هر مدتی که بیشتر آن آمریکایی است باور ها و دیدگاه ها متفاوت است؛ برخی می گویند که خودش آژانس جاسوسی برای جاسوسی از آژانس های دیگر است و به امنیت ملی آمریکا ضرر وارد می کند و جریان دیگری که ما نیز بخشی از آن هستیم بر این باور است که خدمات بزرگی به امنیت جهان و سلامت آن ارائه می کند و این کار را با رسوا کردن کارهای تجسس آژانس های آمریکایی بر مسئولان و فعالان سیاسی به منظور گروکشی از آنها انجام می دهد.

یک پرسش توسط مخالفان ویکی لیکس و مخالفان مدیر آن جولیان آسانژ که در سفارت اکوادر در لندن مطرح شده و تکرار می شود و مفاد آن این است که همه این اطلاعات درز کرده به بیرون هیچ سند سری مرتبط با روسیه یا حتی رژیم اسرائیل ندارد و این شک و تردیدها طی انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا بیشتر شد، همان زمان که اسناد مربوط به ایمیل خصوصی «هیلاری کلینتون» کاندیدای دموکرات به بیرون درز پیدا کرد و به نفع ترامپ رقیب جمهوریخواهش تمام شد؛ امری که باعث شد برخی روسیه را متهم به دست داشتن در این درز کردن اطلاعات ایمیل کلینتون به بیرون متهم کنند لیکن تا کنون هیچ دلیل و مدرک برای تاکید و تایید این تردیدها و اتهام ها پیدا نشده است.

به خوانندگان روزنامه رأی الیوم نصیحت می کنیم که به مانند برخی حاکمان حاشیه خلیج فارس در استفاده نکردن از موبایل های هوشمند جدید عمل کنند و به موبایل های قدیمی بازگردند یا به همان تلفن سنتی ثابت بازگردند اگر اسراری دارند که باید مخفی کنند البته به شرط آن که فقط در همین عرصه مانند حاکمان حاشیه خلیج فارس عمل کنند و در درگیر کارها از آنها تقلید نکنند.

همانطور که اسناد ویکی لیکس فاش کرده است بیشتر شبکه های اجتماعی از فیسبوک و توییتر گرفته تا واتساپ و غیره امن نیستند و می توان به آنها نفوذ کرد و دیگر هیچ راز و مساله شخصی پنهان نمی ماند، متاسفانه. خدا رحمت کند زمان زیبای تلفن ثابت سنتی و منظره زیبای آن را در حالی که روی یک میز کوچک در سالن خانه تکیه داده است.

منبع : جماران

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار